pondělí 13. února 2012

Koncept komunitou podporovaného zemědělství hledá své místo i v Česku


Ve dnech 20. až 24. ledna 2012 se v České republice uskutečnila série seminářů pro zájemce  o zahraniční i tuzemské zkušenosti se zemědělstvím, kde sedlák a spotřebitel sdílejí rizika a výnosy hospodaření a společně hledají cestu k udržitelnému zemědělství.
Cílem aktivity je představit české veřejnosti koncept komunitou podporovaného zemědělství jako funkčního modelu pro udržitelnou produkci a spotřebu potravin, která se 

v západní Evropě v posledních letech ukazuje být životaschopnou, udržitelnou, solidární a spravedlivou formou produkce a distribuce lokálních potravin a zajištění potravinové suverenity.

Zkušenosti v popředí
Principem akcí je vzdělávání dospělých založené na předávání osobních zkušeností sedláků a spotřebitelů ze zahraničí (Francie, Velká Británie, Německo, Rakousko) za účelem zvýšení povědomí a vzbuzení zájmu o komunitou podporované zemědělství v tuzemsku. Cílovou skupinou jsou drobní lokální, ekologičtí zemědělci, spotřebitelská veřejnost, nevládní organizace, zemědělské svazy, etc.
Jihomoravští   zástupci ekologických zemědělců  a jejich příznivci k této aktivitě přistupují velmi činorodě. Zakládají první brněnskou skupinu Podporujme svého sedláka. Je určena zájemcům, kteří chtějí získat kvalitní potraviny od místního sedláka na celou sezónu.
Hledání odpovědí na otázky jak funguje komunitou podporované zemědělství v Anglii a Německu a jak u nás nebo jak konkrétně by to šlo v Brně se konalo 21. ledna na Skleněné louce. „V komunitou podporovaném zemědělství (ve světě známém jako CSA - Community Supported Agriculture) sdílejí sedlák a jeho zákazník rizika a výnosy zemědělského hospodaření bez dalších prostředníků. Komunitou podporované zemědělství vytváří poptávku po existenci drobných rodinných farem, které hospodaří s ohledem na životní prostředí.
Pro konkrétního člověka
Zemědělci nevyrábějí potraviny pro anonymní trh s nestabilními cenami, ale pro konkrétní lidi ve svém okolí, kteří je respektují jako důležité členy místního společenství, vysvětluje Veronika Fišerová za organizátory brněnského setkání s veřejností z Ekologického institutu Veronica.

Dodává, že jeden ze způsobů je například následující: Zákazník se seznámí s drobným zemědělcem ze svého okolí (zpravidla biozemědělcem) a předplatí si u něj na několik měsíců předem dodávky zeleniny, ovoce, mléčných výrobků či dalších produktů z farmy. Každý týden či čtrnáct dní si pak z odběrného místa ve městě vyzvedne svůj podíl toho, co se zrovna urodilo.
Sedlák má jistotu odbytu a peníze předem, což mu umožňuje investovat do rozvoje svého hospodaření. Zákazník získává sezónní potraviny z důvěryhodného zdroje a může nahlédnout více do toho, jak se pěstují a vyrábějí.
Další semináře na téma Komunitou podporované zemědělství proběhly v Praze (20.1.), Českých Budějovicích (23.1.) a Ostravě (24. 1.).

Více informací na:
www.biospotrebitel.cz/kpz 

1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovědětVymazat