neděle 15. února 2015

Jaký bude rok 2015 v sektoru ekologického zemědělství? Věřme, že růstový, plný inspirace a podnětných informací

Přinášíme členům PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců dobré zprávy. Ne, že by se negativní věci nenašly, ale začněme tím lepším. Vítězové soutěže česká biopotravina míří tento týden na mezinárodní veletrh BIOFACH do Norimberku vybaveni novými propagačními materiály—tištěnými i krátkým videem. Je potěšující, že zde hovoříme převážně o našich členech, neboť právě oni získali ocenění. Pořadatelé veletrhu celkovému vítězi—Biofarmě Sasov poskytli inspirační pobyt jako hlavní cenu. Kromě největšího evropského biotržiště nabídne Norimberk i řadu vzdělávacích akcí, včetně kongresu.

Vzdělávání

Nutno ovšem připomenout, že v roce 2015 za zajímavými informacemi není leckdy nutné trmácet se za hranice České republiky.

Zajímavá témata

S nadsázkou se dá říci, že se doslova roztrhl pytel s nabídkou vzdělávacích seminářů, které se vztahují jak k zemědělství obecně, tak k tomu ekologickému. Společná zemědělská politika je tématem hned několik akcí, přičemž se jí dotkne i dvoudenní seminář, který pořádá Bioinstitut. V Mezinárodním roce půdy přichází s tématem zdravé půdy, ke kterému bude hovořit Dr. Wilfried Hartl z rakouské organizace Bioforschung Austria, jehož si zřejmě dobře pamatují účastníci exkurze loňské Bioakademie. Výrobcům a spotřebitelům biopotravin je pak určen cyklus vzdělávacích akcí Potravinářské komory. Lze říci, že tuzemské biopotraviny jsou pro nás velkým tématem. Doslova tématem otevřeným. Umíme pro ně vyrobit velmi kvalitní suroviny, ale umíme je také dostatečně dobře zpracovat a prodat? Statistika příliš optimisticky nehovoří. Průměrná roční útrata obyvatele České republiky za biopotraviny je méně než 200 Kč. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů stagnuje na 0,7%.

Zvýšení podílu českého bia

Přáním či cílem Akčního plánu pro ekologické zemědělství pro rok 2015 je zvrátit podíl českých biopotravin na trhu. Ty dovozové totiž tvoří zhruba 60%. Přitom české bio svou kvalitu má. Němci o tom ví své. Již několik let k nim míří nemalá část produkce tuzemského biomléka, ke zpracování.

Více k tématu biomléka ZDE.Žádné komentáře:

Okomentovat