středa 10. září 2014

Září—Měsíc biopotravin! Česká biopotravina 2014, Bioakademie a mnoho dalších akcí


Září je měsícem bilančním. Stejně jako učitelky a žáci přemýšlí, jaké byly prázdniny, co nového poznali a co naopak pozapomněli, zemědělci se pomalu začínají ohlížet za sezónou. 
Plánují chod věcí budoucích, aby příští září nepočítali peníze chybějící, ale zbývající. 

Počet ekofarem stejný, biovýrobců přibývá


Rok 2015 bude v lecčems nový, proto nově zařazujeme do bulletinu informace z legislativy vztahující se především k ekologickému hospodaření. Není pochyb o tom, že lze očekávat další rozvoj ekologického zemědělství. Vždyť tento obor není žádnou popelkou ani nyní. Ministerstvo zemědělství eviduje 518 výrobců biopotravin a 3878 ekofarem. V biopotravinách se ročně „protočí“ 2,5 miliardy korun, což činí 1% podíl v obratu obchodu s potravinami. Z čísel ministerstva vyplývá, že přestože v uplynulých obdobích počet ekologických zemědělců i podíl plochy zemědělské půdy v ekologickém režimu stagnoval, vzrostly počty výrobců biopotravin. Podle ředitele odboru environmentální a ekologického zemědělství MZe Jana Gallase setrvalý stav počtu ekologických zemědělců souvisí s vývojem Společné zemědělské politiky. Nepřijímaly se nové žádosti a dobíhají závazky. Změna se dá čekat právě od příštího roku. Tomu, jak bude vypadat budoucnost ekologického zemědělství v České republice, bude věnována letošní Bioakademie. Reportáž z konference přineseme v říjnu. 

Měsíc biopotravin

V měsíci biopotravin je vždy přichystána řada akcí, a to mj. i aktivními členy PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. S pravidelností s jakou jdou měsíce v kalendáři za sebou, se lze spolehnout, že v srpnu zasedá porota soutěže Česká biopotravina 2014, aby v září byl na tiskové konferenci Ministerstva zemědělství ČR oznámen vítěz. Letos stejně jako vloni porotci usedli k hodnocení 21. srpna. Pro soutěžící budiž již nyní napsáno, že i v příštím roce bychom chtěli toto datum spojené s naší historií pro zasedání poroty ponechat (dobře se pamatuje:). Již nyní mohou biovýrobci přemýšlet, kterou chuťovku přihlásí příště. Významnou změnou však bylo místo konání soutěže, a to téměř v jámě lvové. Pražský inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce dal soutěži nejen patřičné zázemí, ale bezesporu přidal i na prestiži.
1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Výměna kdekoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat