středa 27. března 2013

Zelené recepty pro Zelený čtvrtek

Přichází jaro a objevují se první zelené listy a výhonky. To je pro nás nejen zdrojem radosti a naděje, že jsme zase šťastně překlepali další zimu, ale hlavně jsou lahodnou a cennou součástí a vítanou změnou v našem jídelníčku. Při procházce po louce a kolem potoka můžeme nasbírat první mladé kopřivy, šťovík a medvědí česnek. V truhlíku za oknem se nám zase zazelenají první listy hladkolisté petržele, koriandru, bazalky, pažitky, řeřichy nebo máty. A dalším cenným zdrojem vitamínů a ochranných látek jsou čerstvé a křupavé výhonky a klíčky munga, pohanky, nebo sóji.
Zelené saláty, které doplňují náš stůl je polníček, hlávkový salát, rukola, frisee, nebo endivie, ale můžeme využít i celerovou nať, libeček nebo mladý špenát. Mezi námi – listí se moc nenajíte, a to už věděli i naše babičky a proto jsou součástí například velikonoční hlavičky neboli nádivky nejen zelené natě a listy, ale i vejce, houska a například uzené maso nebo slanina. 
Neměli bychom zapomínat, že nejen vejce, maso a mléko může být zdrojem nákazy a příčinou střevních onemocnění, nebo poruch zažívání. Veškeré zelené natě, byliny a listy rostoucí na zahradě, nebo na louce či v lese, musíme důkladně opláchnout tekoucí pitnou vodou. Nejde jen o písek, hlínu a hmyz, ale i o okem nepostřehnutelné zárodky nakažlivých chorob. 
Pro ty z vás, kdo by rádii vyzkoušeli netradiční "zelená jídla" inspirovaná orientální kuchyní, přinášíme tři tipy jak využít zelené lupení v naší kuchyni.

Zelený krém


1 l vývaru z ekologicky vypěstované zeleniny
300 g mraženého biohrášku
hrst mladého špenátu (lze nahradit i mraženým v biokvalitě)
hrst petržele
hrst máty
lžíce zakysané biosmetany
Zeleninový vývar přivedeme k varu. Vhodíme mražený hrášek a po dvou minutách, když hrášek povolí a vývar trochu zchladne přidáme zelené natě a důkladně rozmixujeme na hladký krém tyčovým mixérem. Opatrně přihřejeme a podáváme se lžičkou zakysané smetany.

 Kuku sabzi - perská omeleta

Příprava pro kukku sabzi

Kukku sabzi s jogurtem
dvě lžíce sušených brusinek nebo dřišťálu
4 vejce
hrst máty
hrst koriandru
hrst mladého špenátu, v biokvalitě lze sehnat i mražený
hrst zelené petržele
několik snítek kopru
lžička karí koření
špetka soli
půlka červené cibule pokrájené nadrobno
dva utřené stroužky česneku
lžička biomásla
celokovová pánev bez plastových úchytů a rukojetí
Rozehřejeme troubu na 200°C. Na rozpálené pánvi rozpustíme lžičku másla, zpěníme cibuli s česnekem, zaprášíme kořením karí a přidáme veškeré zelené natě a listí, smíchané s rozšlehanými vejci, brusinkami nebo dřišťálem. Pánev vrazíme do trouby a pečeme asi 10 minut dozlatova. Omeletu vyklopíme a podáváme nakrájenou na osminy s česnekovým jogurtem. 
 Hugo Hromas 
Více receptů od Huga naleznete na www.rozinkyamandle.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat