středa 6. března 2013

Velikonoční zajíček aneb nejzelenější čaj

Na letošním BioFachu nechyběl ani Velikonoční zajíček - nešlo však o masopustní příspěvek v biokvalitě, jak by se v polovině února dalo očekávat, ale o nejnovější sadu jarních bylinných čajů od čejkovického výrobce Sonnentor. Byliny v kvalitě bio do něj dodali také čeští ekologičtí sedláci ze Svazu PRO-BIO. 

Bylinky od českých sedláků

„Bříško“ sáčku sypaného Velikonočního zajíčka tvoří například celý květ měsíčku lékařského, který mohl vyrůst na pozemku u pana Podstavka, ale také třeba u paní Pojezné, pana Pospíšila, Štěrby či Janíčka. Kopřiva může být od pana Maleňáka, chrpa od pana Klementa, nebo to vše od jiných českých pěstitelů. To jsou sedláci, jejichž byliny v čajových směsích lze koupit třeba až v Tokiu. Sice ne všechny byliny ve Velikonočním zajíčku jsou tuzemské, záleží na konkrétní šarži výrobku, jestli obsahuje českou surovinu nebo ne. „My jsme velmi pyšní na to, že můžeme spolupracovat s českými bio-pěstiteli, jejich bylinky zpracovat do našich výrobků. Protože však naši pěstitelé nejsou schopni dodat nám veškeré množství bylinek, potřebné pro naši produkci čajů, musíme tyto dokupovat v ostatních zemích světa. S pěstiteli máme každý rok smlouvu na vykupované množství, ale bylinky jsou živé organismy a nikdy není na 100% zaručena dobrá úroda,“ vysvětlila Miroslava Kubáčková, manažerka kvality 
čejkovického Sonnentoru. Bylinný čaj Velikonoční zajíček se usadil na pultech obchodů  1. března. 

Tip na exkurzi

Chcete vědět, jak se dělá bylinný biočaj? Výrobnu v Čejkovicích je možné po domluvě navštívit a podívat se mimo jiné, jak vypadá sociální přístup k zaměstnanosti v praxi – ruční vkládání do dárkových sad dává práci tuctu lidí po celý rok. 
 (syh) 

Žádné komentáře:

Okomentovat