úterý 26. června 2012

Na Karlovarsku zahájilo činnost první odbytové družstvo sedláků. Otevřeli novou bioprodejnu

foto:  http://www.facebook.com/usedlaku
Ekologičtí sedláci v Karlovarském kraji táhnou za jeden provaz. Spojili se do družstva. Biopotraviny vyprodukované v regionu se tak snáze dostanou ke spotřebitelům. Otevření nové bioprodejny U sedláků v areálu ZeZaN v Karlových Varech – Dvory je příkladem úspěšné spolupráce řady členů PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.
Odbytové družstvo
„Biodružstvo, odbytové družstvo, vzniklo díky podpoře PRO-BIO regionálních center Severozápadní Čechy a Srdce Čech PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Sdružuje zatím šest ekologických zemědělců a regionálních producentů potravin,“ říká předseda družstva Jaroslav Prchal. Počet není konečný, postupně se totiž přidávají další zájemci.
„Záměrem je prodávat čerstvé české potraviny v biokvalitě nebo produkty přímo z daného regionu a zajistit tak odbyt konkrétním zemědělcům či výrobcům,“ uvedla Ing. Ivana Květoňová, správkyně RC Srdce Čech a jedna z družstevnic.
Bio blíž ke spotřebiteli
Otevření svazové bioprodejny v Karlových Varech je jedním z prvních příkladů, jak usnadnit přístup zákazníků ke kvalitní tuzemské bioprodukci a regionálním potravinám. „Koncept prodejny U sedláků a bonus v podobě spolupráce s projektem Regionální potravina umožňuje zajištění široké nabídky kvalitních produktů od místních sedláků,“ sdělil Ing. Zdeněk Perlinger, předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a zároveň správce Regionálního centra PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Severozápadní Čechy.
V družstevní bioprodejně zákazníci najdou plný sortiment zboží a to včetně biomasa a uzenářských výrobků, biomléka kozího, kravského a bioproduktů z něj, biopečiva nebo biovína.
Spolupráce se vyplácí
„Kooperace je výhodný způsob, který běžně funguje mezi ekologickými zemědělci a producenty biopotravin v zahraničí. Je efektivní zvlášť tehdy, když v daném regionu působí více drobných producentů biopotravin se specializovaným sortimentem. Vytvořením družstva s prodejnou tak zajistí plnohodnotnou nabídku, jež zákazníci vyžadují,“ sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Kateřina Nesrstová dodává, že právě v prodejnách jako je tato nově otevřená, se každý může přesvědčit, že tuzemští ekozemědělci dokážou vyrobit širokou škálu potravin v kvalitě bio. „Tyto biovýrobky nenajdou lidé v supermarketech nadnárodních řetězců velmi často kvůli malému objemu výroby. Ovšem nákupem tohoto zboží v družstevní prodejně kupující přímo podpoří tuzemské výrobce a regionální rozvoj,“ uzavírá Kateřina Nesrstová.
V bioprodejně U sedláků v Karlových Varech na ulici Chebská 355/49 si můžou zákazníci nakoupit zatím ve zkušebním provozu denně od 11 do 17 hodin. První týden potvrdil, že zájem ze strany spotřebitelů o kvalitní regionální produkty je značný.
K dostání v provozovně bude následující sortiment:
· mléčný v kvalitě BIO: čerstvé mléko / kravské, kozí/, sýry / čerstvé i trvanlivé, kravské, ovčí, kozí/, jogurty
· mléčný - regionální: tvaroh, smetanové krémy, jogurty.
· masný vše BIO: čerstvé vakuované maso zatím jen hovězí / výhledově i vepřové a drůbeží/, uzeniny, masné výrobky, masové konzervy
· zelenina vše BIO - čerstvá i k uskladnění
· bylinky vše BIO - čerstvé i k sázení
· vína - biodynamická a bio
· mošty - regionální
· pečivo - regionální
· rostlinná přírodní mýdla - regionální
· med – regionální


Kontakty:
· Biodružstvo - odbytové družstvo, je sdružení zemědělců, členů PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, sídlo Nežichov 8, Toužim 364 01. Kontakt: PRO-BIO regionální centrum Srdce Čech, Ing. Ivana Květoňová , Sedlo 4, 364 01 Útvina tel.: 604 258 219, kvetonova.sedlo@seznam.cz
· PRO-BIO regionální centrum Severozápadní Čechy, kontakt: Ing. Zdeněk Perlinger, Hlavní 27, 362 63 Dalovice, tel.: 353 223 129, 607 103 244, perlinger@volny.cz , http://www.rc-severozapad.cz/
· Bioprodejna U Sedláků – vedoucí prodejny Hanka Janoušová tel.: 606 753 404
(syh)


Žádné komentáře:

Okomentovat